07.04.2020 r.- kl. 5 - WYCH. DO ŻYCIA W RODZINIE

Ponawiam tekst z 7 kwietnia 2020 r., gdyż prawdopodobnie, z jakichś względów technicznych nie przeszedł w tym dniu. Przepraszam.



INTYMNOŚĆ. OCHRONA WŁASNEJ INTYMNOŚCI – 07.04.2020 r. – kl. IV-V

„Intymność to temat trudny, ale potrzebny, ponieważ dotyczy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności. Słowo intymny oznacza ściśle osobisty, a więc należący do mnie lub przeznaczony tylko dla osób najbliższych, tych, których kochamy. Natomiast słowo godność oznacza poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie. Każdy człowiek zasługuje na godność i szacunek. Jeżeli ktoś nas poniża, wyśmiewa, krytykuje, przezywa, czy określa wulgarnymi słowami, czujemy się bardzo źle (…) została naruszona nasza godność.”
„Istnieją pewne sytuacje, w których nie życzymy sobie obecności żadnych osób lub dopuszczamy obecność tylko nielicznych, najbliższych nam. Takie sytuacje nazywamy intymnymi. (…) Intymna , w sensie fizycznym, jest np. nagość. Człowiek odczuwa wstyd przed całkowitą nagością, chroni odzieżą części ciała nazywane właśnie intymnymi; ten wstyd stoi na straży naszej intymności. Wiadomo jednak, że dziecko nie wstydzi się nagości w obecności najbliższych mu osób – rodziców. Jest to zrozumiałe, rodzice bowiem oglądają dziecko nie z ciekawości, lecz np. dlatego, że chcą je umyć, ubrać, czy obejrzeć, jeśli cos mu dolega. Jednym słowem: pragną mu pomóc.”
„Intymność w sensie psychicznym obejmuje te przeżycia człowieka, których nie chce on ujawniać innym ludziom. Nazywamy je często najskrytszymi uczuciami. (…)” Pogwałceniem intymności psychicznej jest np. zdradzenie sekretów, których nam ktoś powierzył, ośmieszanie czyjegoś bólu, tragedii, szukanie sensacji przez podglądanie i upublicznianie prywatnych przeżyć człowieka.
„Z pojęciem intymności wiąże się kwestia szacunku dla ciała (…)”- powinniśmy o nie dbać, przestrzegać zasad higieny, właściwie się ubierać, racjonalnie odżywiać, dbać o własne bezpieczeństwo. „Szacunek dla ciała oznacza, że szanuję intymność swoją i drugiego człowieka, nie będę łamać jego prawa do intymności: nie będę go podglądać, wyśmiewać, obmawiać.” Nie wolno używać wulgarnych słów na określenie intymnych części ciała, ani opowiadać wulgarnych dowcipów, ani nie stosować agresji fizycznej. Nie wolno dotykać nikogo w sposób, jaki mu nie odpowiada, ani miejsc intymnych. Nie wolno pokazywać czy zmuszać kogokolwiek do oglądania rzeczy, których sobie nie życzy, zwłaszcza zdjęć i filmów. Nie wolno zmuszać do udziału w czynnościach lub sytuacjach, które cię krępują.
Jeżeli wasza sfera intymna zostałaby naruszona, należy:
·         mów wyraźnie, że na to się nie zgadzasz,
·          natychmiast odejdź lub uciekaj, krzycz – wzywaj pomocy
·         Jak najszybciej powiedz o tym któremuś z rodziców.
Dokończ zdanie (Zastanów się):A Prawo do godności, szacunku i intymności może być naruszone, gdy……….
Mogę szukać pomocy u……………………………………………………….

Tekst: podręcznik i zeszyt ćw. do kl.4: „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie …, pod red. Teresy Król

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V