16.04.2020 r. - kl.4 - HISTORIA



             
Kl. 4 – HISTORIA – 16.04.2020 r.
Temat: O polską mowę – walka Polaków z germanizacją pod zaborem pruskim i z rusyfikacją pod zaborem rosyjskim. 

Pod zaborami przebywaliśmy oficjalnie od 1795 r. (III rozbioru Rzeczypospolitej) do 1918 r. (zakończenia I wojny światowej i powstania państwa polskiego po 123 latach niewoli/pozostawania pod rozbiorami).
Rosjanie, Prusacy (w II poł. XIX w – Niemcy) oraz Austriacy chcieli nas wynarodowić – czyli sprawić, żebyśmy nie czuli się Polakami. Rosjanie nas rusyfikowali – narzucali kulturę rosyjską: język, zwyczaje, wierzenia religijne: prawosławie, zabierali Polakom majątki, wywozili na Syberię, zasiedlali ziemie polskie Rosjanami (urzędnikami, wojskowymi), zakazywali używania języka polskiego w szkołach i urzędach oraz stosowali inne formy wynaradawiania. Podobnie czynili Prusacy (Niemcy) i Austriacy: prowadzili politykę germanizacyjną, czyli narzucania niemieckiej kultury, w tym języka.
W II poł. XIX w. Austro-Węgry nadały ziemiom polskim pod ich zaborem AUTONOMIĘ – tu, gdzie mieszkamy, w dawnej GALICJI i LODOMERII nadano nam swobody polityczne (mieliśmy Sejm Krajowy) i obywatelskie: działały polskie szkoły i uczelnie, mogliśmy posługiwać się językiem polskim, wydawano polskie książki…itp.

O formach rusyfikacji i germanizacji przeczytajcie w podręczniku.
https://epodreczniki.pl/a/film/Dm51Oq7PM - Ciekawy film dla dzieci. Zachęcam – trwa 9 minut.

ZAD.DOM.  Jak Polacy bronili się przed rusyfikacją i germanizacją? – na podstawie tekstu w podręczniku oraz dostępnych źródeł zredaguj pisemną wypowiedź liczącą najmniej 20 zdań.
Prześlij drogą emailową: danszkola123@gmail.com , lub w innej formie, np. zdjęcia.
Zad. dodatkowe ( na ocenę maksymalną) - ZĆw. s. 58-59.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V