6.04 poniedziałek klasa 7 religia


Temat; Triduum Paschalne- centrum roku liturgicznego.

 Oglądnij film O Triduum - link

Zeszyt zapis:




Zadanie 1.
Korzystając z podręcznika 171 i własnej wiedzy, opisz przebieg liturgii w poszczególne dni Triduum Paschalnego.




Msza święta Wieczerzy Pańskiej
 





Liturgia Wielkiego Piątku
 




Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania


Zobacz propozycję przeżycia Triduum Paschalnego dla twojej rodziny :

W obliczu panującej epidemii koronawirusa pojawiają się pytania: Jak przeżyć Wielki Tydzień? Co zrobić, by móc cieszyć się świętami? W jaki sposób, dzielić się radością Zmartwychwstania Pańskiego? Oto kilka propozycji
Warto zrobić wszystko, by te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, mimo nałożonych ograniczeń, przeżyć jak najgłębiej w swoich rodzinach. Pomocą będą transmisje z kościołów, ale także każda rodzina powinna zatroszczyć się o to, by te święta w domach miały wyjątkowy charakter.
 Zacznijmy już od Wielkiego Czwartku. Jeśli mamy obraz Ostatniej Wieczerzy, ustawmy go na widocznym miejscu. Wspólnie zjedzmy uroczystą kolację, wspominając Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa z Apostołami. Pomódlmy się i przeczytajmy 13. i 14. rozdział Ewangelii wg św. Jana. Po wieczerzy warto odczytać fragment o ustanowieniu Eucharystii (1 Kor 11,17-34) i przyjąć komunię duchową, przez kilka minut trwać w ciszy i dziękczynieniu za to, że Jezus mieszka w naszym sercu. Można także odśpiewać którąś z pasyjnych pieśni, np. „Ogrodzie Oliwny” i dalszą część wieczoru przeżyć w skupieniu, rozważając pojmanie i mękę Pana Jezusa.
Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Zachowujemy wtedy post ścisły. Warto w tym dniu odszukać w modlitewnikach i śpiewać w ciągu dnia pieśni wielkopostne o Krzyżu Jezusa, a na stole, w centralnym miejscu ustawić Krzyż. Jeśli to możliwe przed południem, odprawić indywidualnie lub rodzinnie „Drogę krzyżową”. Wieczorem zachęcam, by odczytać z całą rodziną, można z podziałem na role, opis Męki Jezusa według św. Jana, gromadząc się przy domowym krzyżu. A po odczytaniu Ewangelii ucałować Krzyż, znak naszego zbawienia.
Wielka Sobota będzie w tym roku bez tradycyjnego święcenia pokarmów. Przygotujmy jednak pokarmy do błogosławieństwa na niedzielne śniadanie wielkanocne. W tym roku odczujemy bardziej, że Wielka Sobota to dzień ciszy i milczenia, kiedy nasz Pan spoczął w grobie. To dzień, kiedy Kościół milcząc trwa przy grobie Chrystusa – w postawie pewnej bezradności, bierności. Cisza powinna być znakiem rozpoznawczym Wielkiej Soboty.  Kościół będzie otwarty i będzie  możliwość indywidualnej adoracji, z zachowaniem obowiązujących zarządzeń (maksymalnie 5 osób) mamy szczególną szansę zasmakować klimatu Wielkiej Soboty.
W Niedzielę Wielkanocną, mimo że w inny sposób, cieszmy się Zmartwychwstaniem Chrystusa. Zjedzmy uroczyste śniadanie, pokarmy pobłogosławmy zgodnie z obrzędem błogosławieństwa przewidzianym na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przez naszego biskupa Jana. Niech temu błogosławieństwu przewodniczy ojciec lub najstarszy członek rodziny. Zapewne obecnie, te najważniejsze dni całego roku liturgicznego, będą nieco trudniejsze – zamiast przyjść „na gotowe”, musimy się wysilić. Potraktujmy to, jako pozytywną stronę całej tej sytuacji.


 






 












 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V