14.05.2020r, czwartek,kl.V,muzyka


Witajcie moi rozśpiewani i gotowi do kolejnej lekcji!!!


Temat lekcji: Wiosenne wariacje.
Notatka:
Witajcie ,nie myślcie ,że wariacje to……………………jakieś głupie wybryki. Słowo wariacja pochodzi od słowa wariant ,np. kolejny pomysł na tę samą melodię, ale lekko zmienioną. Dlatego mówi się wariacja na temat……………..np. melodii  WLAZŁ KOTEK
Tematem jest jakaś prosta melodia, która przy kolejnych wariacjach może ulegać małym zmianom.
Te zmiany mogą dotyczyć:
Np. zmian tempa, tonacji z mollowej na durową, zmiany dynamiki z głośnej w cichą, a ostatecznie nawet całego rytmu i melodii.
Proszę zapoznać się z tekstem wiersza na str.101
Ten wiersz będzie podlegał wariacjom, czyli mówimy : WARIACJA na temat wiersza WRÓŻBY. Proszę zrealizować to zadanie kierując się poleceniem zawartym w zadaniu nr4.na str.102 w podręczniku.
Na potwierdzenie tego, że wariacja dotyczy nie tylko wierszy ,czy dzieła muzycznego ale też artyści malarze stosują różne wariacje.
Spójrz na ilustracje przedstawiające dzieło Claude Monet’ a „ KATEDRA W ROUEN”. Dzieło przedstawia ten sam widok, a jednak za każdym razem inaczej. Niby to samo, ale stosuje wariacje, czyli kolejne warianty, odmiany tego samego widoku. Zwróć uwagę na podobieństwa i różnice. Potrafisz je dostrzec i opisać w dwóch zdaniach? Wierzę ,że nie będzie to takie trudne.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Na koniec  posłuchaj wariacji na temat KURKI TRZY. Napisz ile było wariacji,( czyli ile razy utwór ten podlegał pewnym zmianom.)
Chętnych ,którzy chcą się podzielić wiedzą na temat, co zmieniało się w każdej wersji utworu zapraszam na Messengera o umówionej w e-meilu godzinie. Proszę ją samemu zaproponować. Dziękuję. Na odważnych czeka nagroda-zgadnij jaka?????
POWODZENIA!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V