29.05 piątek klasa 8 fizyka

Witam Was na dzisiejszej lekcji.




Na dzisiejszej lekcji dowiecie się, w jaki sposób można rozszczepić światło na poszczególne barwy.

   Napiszcie temat lekcji z datą 29.05:

Temat lekcji: Załamanie światła i pryzmat. Rozszczepienie światła.


   Zjawisko załamania światła można wykorzystać do jego rozszczepienia, czyli uzyskania światła w kolorach tęczy ze światła białego.

   Na pewno obserwowaliście już zjawisko powstawania na niebie wielobarwnego łuku – tęczy. Jeśli nie, to może widzieliście, jak mienią się barwami krople rosy w słoneczny poranek. Postawcie szklankę gazowanej wody mineralnej, tak aby oświetlały ją promienie słoneczne. Zaobserwujecie wówczas, że pęcherzyki gazu w szklance zmieniają swoją barwę i połysk. Wszystkie te zjawiska są przejawem rozszczepienia (dyspersji) światła.

   Fizykiem, który jako pierwszy udowodnił, że światło białe jest mieszaniną różnych barw, był znany nam już odkrywca prawa powszechnego ciążenia Isaac Newton. Właśnie Newton w swoim eksperymencie wykorzystał pryzmat.

Poniższą notatkę wraz z rysunkiem przepisz do zeszytu.

   Pryzmat to bryła z materiału optycznie przezroczystego (zwykle ze szkła), będąca graniastosłupem o podstawie trójkąta. Światło przechodząc przez pryzmat, ulega podwójnemu załamaniu, po raz pierwszy na granicy ośrodków powietrze–szkło (przy wejściu do pryzmatu), po raz drugi na granicy szkło–powietrze (przy wyjściu z pryzmatu). Bieg promienia światła w pryzmacie przedstawia poniższa ilustracja.

Rozszczepienie światła słonecznego za pomocą pryzmatu dokonane przez Newtona w latach 1665–66 zostało uznane przez świat nauki za jeden z dziesięciu najpiękniejszych eksperymentów w historii fizyki. Uczony wykazał w ten sposób, że światło białe jest w istocie mieszaniną barw.

   Podczas przejścia przez pryzmat największemu odchyleniu od pierwotnego kierunku ulega światło fioletowe, a najmniejszemu czerwone.

Aby lepiej zrozumieć na czym polega rozszczepienie światła obejrzyj film na kanale Youtube:   

   Otwórz podręcznik na stronach 252 – 253. Znajdują się tutaj zadania do rozwiązania. Rozwiąż te, które potrafisz – przepisuj całe uzupełnione zdania (spróbuj rozwiązać wszystkie zadania).

Zrób zdjęcie rozwiązanym zadaniom w zeszycie i prześlij na mój adres: jolantalepianka95@gmail.com

Nie zapomnijcie napisać czyja to praca (imię, nazwisko, klasa)!
W razie pytań, wątpliwości, kłopotów piszcie na ten sam adres.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V