02.06.2020 r. - kl. 4- wychowanie do życia w rodzinie


02. 06.2020 r. – kl. 4  – wychowanie do życia w rodzinie
Temat: Znaczenie higieny w okresie dojrzewania.

„Higiena to dział medycyny zajmujący się wpływem środowiska na zdrowie człowieka. Zasady higieny mają na celu eliminację czynników niekorzystnych i wprowadzenie elementów sprzyjających ochronie zdrowia. Przestrzeganie tych zasad jest warunkiem pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego.
W okresie dojrzewania higiena ma szczególne znaczenie. (…)
   W czasie dojrzewania hormony pobudzają obecne w skórze gruczoły łojowe i potowe
do wzmożonej produkcji substancji tłuszczowych oraz potu. Skóra staje się bardziej tłusta, nastolatek więcej się poci, a pot w niektórych partiach ciała – pod pachami, na stopach,
w okolicach narządów płciowych – zmienia zapach. Pocenie się jest zjawiskiem naturalnym
i ważnym, gdyż zapobiega przegrzaniu organizmu. Jednak nadmiernie wydzielany pot zalegający na skórze sprzyja namnażaniu bakterii, które powodują, że zapach potu staje się nieprzyjemny. Koniecznością jest więc stała troska o higienę osobistą: codzienna kąpiel, codzienna zmiana bielizny i skarpetek.(…) Środki myjące, takie jak mydło, żel pod prysznic czy płyn do kąpieli, powinny być łagodne, delikatne, lekko nawilżające (…) Unikajcie syntetycznej bielizny, najzdrowsza jest bawełniana.” Jeśli stosujecie dezodoranty lub antyperspiranty
to muszą one być bardzo delikatne, antyalergiczne i mogą być stosowane po myciu, nigdy zamiast niego.
    „Zwiększona aktywność gruczołów łojowych powoduje czasem rozwój trądziku młodzieńczego. Nazwą tą określa się zapalne wykwity na twarzy (pryszcze, zaskórniki, krostki). (…) Nie wolno ich wyciskać, bo „takie działania prowadzą do ropnych zakażeń
i zamiast sytuację poprawić – pogarszają ją. Cerę trądzikową należy zmywać specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece, działają one antybakteryjnie i nawilżająco. Korzystne działanie mają także preparaty ziołowe (…). Przy dużym nasileniu zmian konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.
    Wzmożone wydzielanie gruczołów łojowych i potowych jest też przyczyną szybkiego przetłuszczania się włosów, które już kilka godzin po myciu mogą wyglądać nieestetycznie. Konieczne jest wtedy częste mycie głowy. Warto starannie wybrać szampon, gdyż te zawierające silne detergenty będą nadmiernie przesuszały włosy, co je osłabi i sprawi, że staną się łamliwe. Najlepsze są szampony delikatne, produkowane z naturalnych składników.
    Pielęgnacja paznokci u rąk i nóg polega przede wszystkim na utrzymaniu ich w czystości
i właściwym przycinaniu.” Należy je przycinać „raczej prosto, bez głębszego wycinania kątów. Głębokie wycinanie bocznych brzegów paznokci często prowadzi do ich wrastania, czyli zagłębiania się w tkankę palca; jest to bardzo nieprzyjemne, bolesne schorzenie.(…)
   Aby wasze stopy były zdrowe, powinniście zadbać o wygodne, przewiewne obuwie dostosowane
do pory roku i warunków atmosferycznych. Nadmierną potliwość stóp opanujecie za pomocą częstego mycia, noszenia czystych skarpet z naturalnych włókien.
 W razie podejrzenia o grzybicę stóp lub paznokci należy leczyć się u dermatologa.
     Pamiętać należy o zachowaniu higieny intymnej, dokładnego, częstego mycia okolic krocza, aby zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów, a więc infekcjom i stanom zapalnym.
Raz dziennie należy użyć delikatnego mydła lub płynu do higieny intymnej, ale tylko przy myciu zewnętrznych partii. Lepsza jest kąpiel pod prysznicem. Dziewczęta w czasie miesiączki nie powinny przesiadywać w wannie, także ze względów higienicznych.
Pamiętajcie o stosownym ubiorze, który działa prozdrowotnie. Unikajcie ciasnych, obcisłych spodni, czy bluzek, które uciskają ciało. Wybierajcie luźne stroje, najlepiej z naturalnych składników,
np. bawełny.  Troska o higienę, to ważny element wspomagający nasze zdrowie.
      Opracowano na podst. Wędrując ku dorosłości. WdŻwR – podręcznik i zćw. dla kl.5 pod red. T. Król

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

09.06 wtorek, klasa 6, Geografia

15 maja, język polski, kl. V