1.06 poniedziałek klasa 7 fizyka

Witam Was na dzisiejszej lekcji fizyki.
 Lekcja przez aplikację zoom o godz. 11.15.

Na dzisiejszej lekcji dowiecie się, w jaki sposób ciepło może być przekazywane między ciałami.

   Napiszcie temat lekcji z datą 1.06:

Temat lekcji: Sposoby przekazywania ciepła.

   Dlaczego gdy chcesz zdjąć z kuchenki garnek z gotującą się potrawą, musisz użyć w tym celu specjalnych rękawic? Przecież uchwyty garnka nie znajdują się bezpośrednio nad palnikiem. Gdyby rączka patelni nie była pokryta materiałem termoizolującym, to czy wymagałaby przy ściąganiu z palnika użycia takich rękawic? Dlaczego domy budowane są z materiałów porowatych i w dodatku oklejane styropianem?
   Przepływ ciepła następuje między ciałami o różnej temperaturze. Proces ten może zachodzić na odległość lub przy bezpośrednim stykaniu się ciał.


Poniższą notatkę wraz z rysunkami przepisz do zeszytu.



   Niektóre substancje rozgrzewają się szybko, podczas gdy inne robią to bardzo powoli. Ze styropianu wykonuje się m.in. kubki do serwowania kawy w barach szybkiej obsługi. Tak dobrze izolują one dłoń od ciepła, że często stosuje się ostrzeżenia przypominające o tym, że zawartość takiego kubka może być bardzo gorąca.


Materiały, które łatwo i szybko transportują ciepło, nazywamy przewodnikami cieplnymi. Są nimi metale.  
  
   Materiały, które wolno transportują energię cieplną, nazywamy izolatorami cieplnymi. Najlepszym izolatorem cieplnym jest próżnia – nie ma w niej cząsteczek i atomów, brak więc możliwości bezpośredniego przekazywania energii cieplnej od cząsteczki do cząsteczki. Dobrymi izolatorami są też materiały porowate, czyli takie, w których strukturze znajdują się pęcherzyki powietrza – należą do nich: pierze, futro, wełna oraz sztucznie wytworzone pianki poliuretanowe, styropian itp.


   Dzieje się tak dlatego, że gęstość cieplejszej cieczy lub gazu jest mniejsza niż gęstość chłodniejszej cieczy lub gazu. W pomieszczeniu (pokój, kuchnia) zawsze cieplej jest przy suficie, przy podłodze jest znacznie chłodniej.


               Tak ciepło ze Słońca dostaje się na Ziemię.


Aby lepiej zrozumieć na czym polega przewodnictwo, konwekcja i promieniowanie  obejrzyj film na kanale Youtube:   

   Otwórz podręcznik na stronie 242. Znajdują się tutaj zadania do rozwiązania. Rozwiąż te, które potrafisz (spróbuj rozwiązać wszystkie zadania).

Zrób zdjęcie rozwiązanym zadaniom w zeszycie i prześlij na mój adres: jolantalepianka95@gmail.com
Nie zapomnijcie napisać czyja to praca (imię, nazwisko, klasa)!
W razie pytań, wątpliwości, kłopotów piszcie na ten sam adres


                               Do zobaczenia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

15 maja, język polski, kl. V

29.04 środa klasa 7 fizyka